Conservation Committees
sponsored by ecclesiastical
Supporting over 16,000 cathedral and church buildings of The Church of England

Conservation Committees

Our programmes are supported by various conservation committees which bring together a team of international experts in the fields of conservation, architecture, archaeology, art history and liturgy. These committees cover a diverse range of technical fields to ensure that all projects benefit from expert advice and promote best practice.

Current membership of our committees is listed below:

Bells Committee

  • Dr Hilary Taylor (Chair)
  • James Clarke (Exeter DAC Bell Adviser)
  • Douglas Kent (Technical & Research Director, SPAB)
  • Andrew Lamb (Musical Instrument Conservator, Bate Collection, University of Oxford)
  • Graham Pledger (Ely DAC Bell Adviser)
  • Christopher Povey (Engineer, CCCBR Towers & Belfries Committee member)
  • Christopher Ridley (Estate Manager and Bell Ringer)
  • David Thackray (Former Head of Archeology, National Trust)

Church Fabric Repairs Committee

  • Marcus Chantrey (Chair) (Architect, Benjamin & Beauchamp Architects)
  • Emily Gee (Head of Designation, Historic England)
  • Judith Leigh (Wales Heritage Group member)
  • Jonathan Louth (Architect, Jonathan Louth Architects)
  • Nicholas Rank (Architect, Buttress Fuller Alsop Williams; Cathedral Architect for Carlisle Cathedral, Lincoln Cathedral & Southwell Minster)

Clocks Committee

  • Matthew Saunders (Chair)
  • Andy Burdon (Turret Clock Researcher)
  • Paul Cradock (Senior Horological Conservator, Royal Collection Trust)
  • Derek Frampton (Portsmouth DAC Clock Adviser)
  • Rupert Griffin (Oxford DAC Clock Adviser)
  • John Griffiths (Former Curator of Horology, Prescot Museum)
  • Peter Watkinson (Clockmaker)

Organs Committee

  • Revd Canon Robert Cooper (Chair)
  • Dr Christopher Batchelor (Organ Builder & Organist)
  • Dominic Gwynn (Organ Builder & Restorer)
  • Dr David Frostick (Organ Builder & Adviser)
  • Canon Dr Nicholas Thistlethwaite (Historian & Adviser)
  • Mimi Waitzman (Deputy Keeper, Deputy Keeper of Musical Instruments, Horniman Museum)
  • David Wood (Organ Builder)
  • Richard Young (Organ Builder)

Paintings & Wallpaintings Committee

  • Alison Richmond (Chair) (CEO, Icon, The Institute of Conservation)
  • Dr James Bettley (Architectural Historian)
  • Ruth Bubb (Conservator, Ruth Bubb Conservation of Paintings)
  • Rupert Featherstone (Director, Hamilton Kerr Institute, University of Cambridge)
  • Annabelle Monaghan (Conservator, Annabelle Monaghan Conservation)
  • Dr Robyn Pender (Senior Architectural Conservator, Historic England)
  • Sarah Pinchin (Commissioned Treatment Coordinator, Historic Royal Palaces)
  • Dr David Watt (Chartered Buildings Surveyor & Historic Buildings Consultant, Hutton & Rostron)

Sculpture and Furnishings Committee

  • Dr James Bettley (Chair) (Architectural Historian)
  • Sally Badham (President, Church Monuments Society)
  • Dr Nigel Blades (Preventive Conservation Adviser(Environment), National Trust)
  • John Burton (Architect)
  • Dr Tobias Capwell (Curator of Arms and Armour, Wallace Collection)
  • Dr Nicola Coldstream (Architectural Historian)
  • Alex Coode (Heritage Blacksmith Partnership)
  • Dr Richard Edgcumbe (Senior Curator Metalwork Collection, Victoria & Albert Museum)
  • Nicole Gilroy (Head of Book Conservation, Bodleian Libraries, University of Oxford)
  • Martin Holden (Conservator, Holden Conservation Ltd)
  • Jürgen Huber (Senior Furniture Conservator, Wallace Collection)
  • Marion Kite (Head of Furniture, Textiles and Fashion Conservation, Victoria & Albert Museum)
  • Steve Newman (Senior Metals Conservator, National Museums Liverpool)
  • Vanessa Simeoni (Head of Conservation, Westminster Abbey)
  • Clara Willett (Architectural Conservator, Historic England)

Stained Glass Committee

  • Henry Russell (Chair)
  • Jill Channer (Independent Historic Building & Architectural Glass Consultant)
  • Steve Clare (Conservator, Holy Well Glass)
  • Martin Crampin (Stained Glass Historian)
  • Tobit Curteis, (Director, Tobit Curteis Associates)
  • Dr Alison Gilchrist (Conservator, Barley Studio)
  • Tom Küpper (Conservator, Lincoln Cathedral)
  • Nick Teed (Conservator, York Glaziers Trust)